Европа се нуждае от единство, за да бъде силна, за да просперира и да постигне това развитие, от което всички се нуждаем, заяви министърът за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз Лиляна Павлова пред участниците в Срещата на председателите на комисиите по европейски въпроси на парламентите на страните от ЕС. Форумът е първото събитие в рамките на парламентарното измерение на Българското председателство на Съвета на ЕС.
Министър Павлова подчерта, че мотото на Българското председателство - „Съединението прави силата“ е посланието, което България иска да отправи към всички страни-членки на ЕС. По думите й то е припознато в Европа и в последните дни е било потвърдено от европейските лидери.
С кратко видео министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС представи приоритетите на започналото преди дни председателство. Те са четири и през следващите месеци ще работим активно по тях, заяви Лиляна Павлова. По думите й това са теми, които позволяват голяма гъвкавост, изискват качествен дебат, търсене на баланс, компромис, консенсус, а предизвикателството по част от темите е голямо.
По приоритета ни „Бъдещето на Европа и младите хора“ важна част от дебата предстои, защото през май се очаква да бъде представен проектът на многогодишна финансова рамка, подчерта министър Павлова. Втората тема, която България е извела в рамките на своето председателство, е сигурността и стабилността на Европа. Тази тема е важна, защото трябва да отговори на въпросите как да осигурим по-ефективен контрол на външните граници и как да работят ефективно системите за сигурност, посочи тя. Един от най-тежките дебати, който предстои, ще бъде по време на заседанието на Съвета по правосъдие и вътрешен ред в София, но се надяваме, че е назрял моментът, в който европейските лидери трябва да постигнат съгласие, добави министърът.
Лиляна Павлова отбеляза и останалите два приоритета – европейската перспектива на страните от Западните Балкани и дигиталната икономика и умения и цифровия пазар.
Приоритетите на Българското председателство бяха подкрепени от повече от 20 парламентаристи от страни-членки на ЕС и от страни кандидатстващи за членство в Съюза, които участваха по време на дискусията. Бяха зададени и въпроси към министър Лиляна Павлова, която подчерта, че работейки за осъществяването на приоритетите на председателството за България, ще бъде важно да бъде балансьор и да защити интереса на всички държави.